fbpx

Csendes kilépés

1024 576 blog admin

Az elmúlt években a „csendes kilépés” (quiet quitting) volt a HR világának egyik legtöbbet tárgyalt témája. Ez a jelenség arra utal, amikor a munkavállalók nem mondanak fel, de csak a minimumot teljesítik, érzelmileg és mentálisan elhatárolódnak a munkájuktól. Vajon miért történik ez, és mit tehetnek a cégek, hogy visszahozzák a lelkesedést?

Mi vezethet a csendes kilépésig?

A csendes kilépés (quiet quitting) mögött több ok is állhat. A dolgozók kiéghetnek a hosszú ideje tartó túlterheltség miatt, különösen, ha nincs egyértelmű karrierút előttük. Ha úgy érzik, hogy nem értékelik a munkájukat, vagy a munka-magánélet egyensúlya felborul, a motivációjuk könnyen szertefoszlik. Ilyenkor a dolgozók nem feltétlenül keresnek új állást, hiszen lehet, hogy a stabilitás vonzó számukra, de közben a teljesítményük és a kreativitásuk hanyatlásnak indul.

Hogyan lehet megakadályozni a csendes kilépést?

A vállalatoknak nem szabad hagyniuk, hogy ez a csendes kilépés (quiet quitting) tartós állapottá váljon. Az első lépés a rendszeres, őszinte kommunikáció. Nem elég évente egyszer leülni a munkavállalóval egy teljesítményértékelő megbeszélésre, hanem folyamatos visszacsatolásra és figyelemre van szükség. Ha a dolgozók érzik, hogy számít a véleményük, nagyobb eséllyel maradnak motiváltak, így megakadályozható, hogy eljussanak a csendes maradásig.

Ez jelenthet még pluszpontot

A karrierfejlődés lehetőségének biztosítása szintén kulcsfontosságú. Ez nemcsak előléptetéseket jelent, hanem új projektekben való részvételt, képzési programokat vagy akár különböző részlegek közötti mozgást is. A rugalmasabb munkakörnyezet szintén segíthet: a hibrid munkavégzés, a rugalmas munkaidő vagy a négynapos munkahét mind olyan eszközök lehetnek, amelyek új lendületet adhatnak a dolgozóknak és elkerülhetővé teszik a csendes kilépés jelenségét.

Pont az i-re

Az elismerés hiánya is gyakran kulcsszerepet játszik a motiváció elvesztésében, ami a legtöbb esetben egyenes út a csendes kilépés felé. A vezetőknek meg kell tanulniuk, hogyan adjanak rendszeres, őszinte és pozitív visszajelzést. Az elismerés nemcsak a teljesítményről szólhat, hanem a hozzáállásról és a csapatban betöltött szerepről is. A csendes kilépés (quiet quitting) tehát nem egy végleges állapot, a megfelelő odafigyeléssel és vezetői hozzáállással a demotivált munkavállalók újra lelkes, aktív csapattagokká válhatnak.



Author

blog admin

All stories by: blog admin